Hyggelige aktiviteter i Sct. Laurentius Huset i Esbønderup

dato

Tag del i de mange aktiviteter i Sct. Laurentius Huset i Esbønderup, hvor der både er mulighed for at deltage i sangeftermiddage og hyggelige håndarbejdsstunder. Uanset om du vil synge fra Højskolesangbogen eller lave håndarbejde over en kop kaffe, er der plads til alle.

Sct. Laurentius Huset i Esbønderup er stedet, hvor fællesskabet blomstrer. Her finder du en række arrangementer, der er åbne for alle, og som fokuserer på samvær og hygge.

Sangeftermiddage med kaffe og kage

Onsdag den 6. maj 2026 kl. 14.30-16.00 kan du deltage i en sangeftermiddag, hvor vi synger fra både Højskolesangbogen og Salmebogen. Arrangementet gentages onsdag den 20. maj 2026. Vi starter med hyggeligt samvær over kaffe og kage, bagt af Else, og vores organist René Bak vil sidde ved flyglet og spille netop de sange, du har lyst til at synge.

Håndarbejde og hygge

Torsdag den 21. maj 2026 kl. 10.00-13.00 inviterer Sct. Laurentius Huset til hyggelige håndarbejdsstunder. Her kan du nyde en kop kaffe eller te, mens du arbejder på dit håndarbejde og får hjælp til eventuelle udfordringer. Det er en oplagt mulighed for at tilbringe et par hyggelige timer sammen.

Har du spørgsmål til håndarbejdsaftenerne, kan du kontakte Hanne Vinther på telefonnummer 2552 0567.

Praktiske informationer:
Sangeftermiddag:
Datoer: Onsdag 6. maj 2026 og onsdag 20. maj 2026
Tidspunkt: Kl. 14.30-16.00
Sted: Sct. Laurentius Huset, Bagerstræde 6, Esbønderup, 3230 Græsted
Håndarbejde og hygge:
Dato: Torsdag 21. maj 2026
Tidspunkt: Kl. 10.00-13.00
Sted: Sct. Laurentius Huset, Bagerstræde 6, Esbønderup, 3230 Græsted



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut